BLOKNOT BASIMI

Firmaların ürünlerini ya da hizmetlerini anlattığı görsel kitapçıklara katalog diyoruz. Kataloglar, firmaların gücünü ve çalışma şeklini anlattığından prestij yaratmaktadırlar. Kaliteli ve büyük çalışan firmaların katalogları vardır. Bu nedenle, katalog baskısı en önemli baskılar arasındadır. Katalog basımında en önemli olan şey, müşterinin ne istediğini iyi anlamak ve tecrübedir. Basım tesislerinde, en önemli baskı olan kataloglarda her adım dikkate alınmalıdır. Tasarımlar yapılırken, müşteri ile birlikte yapılabilir. Katalog baskılarında ilk olarak görsel malzeme yani dialar oluşturulur. Yüksek çözünürlükte olan dialar ile basım çok daha kaliteli olacağından, gerekirse yeni fotoğraf çekimi yapılmalıdır.

Resimler ve görsel malzemeler toparlandıktan sonra, metinler ve kolajlar grafik tasarımcı tarafından göze hitap edecek ve dikkat çekici şekilde hazırlanır. Çeşitli grafik programları ile oluşturulan tasarımlar bir prova alınarak müşteriye onaylatılır. Böylece yapılan hata varsa veya müşterinin farklı istekleri varsa düzenleme yapılır. Düzenleme sonrası, katalog ebatları ortaya çıkar. Katalog ebatları standart ölçü dışında olursa kağıttan çok fire verilebileceğinden maliyetler artacaktır. Genel olarak 4, 8,12, 16 sayfalık ve standart kağıt ölçüsünde olan kataloglar en fazla kullanılan standart kataloglardır. Bu değerlerin üstünde kataloglar basılır fakat maliyetleri bunlara göre çok daha yüksek olmaktadır.

Katalog baskısında kullanılan kağıtlar, 90-200 gr. arası kağıtlardır. Genelde kapaklarda daha kalın kağıt seçimi yapılabilmektedir. Kapaklarda daha kalın kağıdın kulanılması görsel açıdan daha kaliteli bir hava yaratmaktadır bu nedenle 300 gr. kadar kalınlıkta kapak kağıdı kullanılabilir. Kapak üzerine uygulanılması istenilen lak, gofre veya selefon uygulamalarına karar verilir. Kataloglarda gofre yani kabartma harfler veya selefon dediğimiz kaplama, lak gibi parlaklık veren uygulamalar görsellik kalitesini yükseltir. Yapıştırma, tutkal, spiral gibi katalog ciltlemesine karar verilince katalog baskıya girer.

Özetle, katalog baskısı tecrübe, kaliteli baskı makinesi ve iyi grafik tasarım istemektedir. Çalışılacak olan basım tesisinin tecrübesi sizi yönlendirecektir. İstanbul ofset olarak biz senelerin verdiği tecrübe ile üstün basım tekniğimizi sizin için harmanladık. Son teknolojiyi kullandığımız ofset baskı tekniğimiz ile katalog baskısında uygun fiyat ve kaliteyi beraberinde taşımaktayız. Katalog baskısı için ajans ve müşteri fiyatlarımızı ve kalitemizi mutlaka görünüz.