BROŞÜR TASARIMI VE BASIMI

Broşür bir firmanın veya fikrin görsel olarak kağıda dökülmüş haline denilmektedir. Özellikle kampanya ürünlerin tanıtılması amacı ile hazırlanan broşür ilgili ürünün veya hizmetin en iyi şekilde öz olarak yayılmasına olanak sağlamaktadır. Broşür basımı ise matbaa firmaları tarafınca yapılmaktadır.

Broşür ve el ilanları müşteriyi bilgilendirmek, ürün veya hizmeti anlatmak, müşteriyi davet etmede kullanılan ürünlerdir. Sayfa sayısı az olarak basılırlar. El ilanları tek sayfa broşürler ise 2 sayfa kadar basılırlar. Gazete içlerinde bölgesel dağıtım yapılması ve marketler nedeni ile el ilanları ve broşürlere olan ilgi artmıştır. Broşür baskılarında bazen müşteriler klas tasarımlar yaptırmak ister. Genelde 2 renk ofset makinasında 1. hamur kağıda baskı yapılırken, klas tasarımlarda kuşe kağıda ve 4 renk ofset makinasında baskı istenebilir. Böylece ortaya şık ve kaliteli broşürler çıkmaktadır.

Broşürlerde, A4 boyutunda kağıt kullanılır. Fakat, müşteri isteğine göre farklı ebatlarda da kağıt kullanılmaktadır. Özel uygulama ve katlama şekilleri yapılabilmektedir. Son yıllarda özellikle bir ürün ya da hizmet anlatılıyorsa broşürlerde çok fazla resim kullanılmaktadır. Bu durumda, grafik tasarımda bu dialar kağıt üstüne dikkat çekici şekilde yerleşir. Hatta resimler üzerinde kısmı lak uygulaması yapılabilir.

Tek sayfa basılan broşürlerde arka tarafa baskı istenilirse kuşe kağıtlar kullanılır. Tek yaprak baskılarında tokluk olsun diye kalın gramajlı kağıtlarda baskıya girebilir. Fakat, ince kuşe kağıt kullanılan ve 4 renk ofset baskıya giren broşürler kaliteli ve klas bir hava yaratır. Sayfa sayısı az ve baskı adeti yüksek olduğundan broşür baskıları çok ekonomiktir. Broşür baskısının kaliteli olması için çalıştığınız matbaanın grafik tasarım yapması ve içine yerleşecek olan metnin ya da resimlerin net olması çok önemlidir. Ofset tekniği ile 4 renk baskı yapılması işin kalitesini arttıracaktır.

El ilanlarında genelde tek sayfa kullanılır. El ilanının amacı yenilikleri duyurmak ya da bir ürün hakkında bilgi vermektir. Bu nedenle, tek sayfa ve 2 renk baskı yapılabilir. El ilanlarında ne kadar yüksek adet baskıya girerse o oranda fiyatlar daha ekonomik olmaktadır. A4 boyutunda veya A4 kağıdının yarısı kadar baskı yapılabilir. Hatta istenilen daha küçük veya büyük ebatlar kullanılabilir.