Arama:
BROŞÜR TASARIMI VE BASIMI
BROŞÜR TASARIMI VE BASIMI

Broşür bir firmanın veya fikrin görsel olarak kağıda dökülmüş haline denilmektedir. Özellikle kampanya ürünlerin tanıtılması amacı ile hazırlanan broşür ilgili ürünün veya hizmetin en iyi şekilde öz olarak yayılmasına olanak sağlamaktadır. Broşür basımı ise matbaa firmaları tarafınca yapılmaktadır.

Broşür ve el ilanları müşteriyi bilgilendirmek, ürün veya hizmeti anlatmak, müşteriyi davet etmede kullanılan ürünlerdir. Sayfa sayısı az olarak basılırlar. El ilanları tek sayfa broşürler ise 2 sayfa kadar basılırlar. Gazete içlerinde bölgesel dağıtım yapılması ve marketler nedeni ile el ilanları ve broşürlere olan ilgi artmıştır. Broşür baskılarında bazen müşteriler klas tasarımlar yaptırmak ister. Genelde 2 renk ofset makinasında 1. hamur kağıda baskı yapılırken, klas tasarımlarda kuşe kağıda ve 4 renk ofset makinasında baskı istenebilir. Böylece ortaya şık ve kaliteli broşürler çıkmaktadır.

Broşürlerde, A4 boyutunda kağıt kullanılır. Fakat, müşteri isteğine göre farklı ebatlarda da kağıt kullanılmaktadır. Özel uygulama ve katlama şekilleri yapılabilmektedir. Son yıllarda özellikle bir ürün ya da hizmet anlatılıyorsa broşürlerde çok fazla resim kullanılmaktadır. Bu durumda, grafik tasarımda bu dialar kağıt üstüne dikkat çekici şekilde yerleşir. Hatta resimler üzerinde kısmı lak uygulaması yapılabilir.

Tek sayfa basılan broşürlerde arka tarafa baskı istenilirse kuşe kağıtlar kullanılır. Tek yaprak baskılarında tokluk olsun diye kalın gramajlı kağıtlarda baskıya girebilir. Fakat, ince kuşe kağıt kullanılan ve 4 renk ofset baskıya giren broşürler kaliteli ve klas bir hava yaratır. Sayfa sayısı az ve baskı adeti yüksek olduğundan broşür baskıları çok ekonomiktir. Broşür baskısının kaliteli olması için çalıştığınız matbaanın grafik tasarım yapması ve içine yerleşecek olan metnin ya da resimlerin net olması çok önemlidir. Ofset tekniği ile 4 renk baskı yapılması işin kalitesini arttıracaktır.

El ilanlarında genelde tek sayfa kullanılır. El ilanının amacı yenilikleri duyurmak ya da bir ürün hakkında bilgi vermektir. Bu nedenle, tek sayfa ve 2 renk baskı yapılabilir. El ilanlarında ne kadar yüksek adet baskıya girerse o oranda fiyatlar daha ekonomik olmaktadır. A4 boyutunda veya A4 kağıdının yarısı kadar baskı yapılabilir. Hatta istenilen daha küçük veya büyük ebatlar kullanılabilir.

BLOKNOT BASIMI

Firmaların ürünlerini ya da hizmetlerini anlattığı görsel kitapçıklara katalog diyoruz. Kataloglar, firmaların gücünü ve çalışma şeklini anlattığından prestij yaratmaktadırlar. Kaliteli ve büyük çalışan firmaların katalogları vardır. Bu nedenle, katalog baskısı en önemli baskılar arasındadır. Katalog basımında en önemli olan şey, müşterinin ne istediğini iyi anlamak ve tecrübedir. Basım tesislerinde, en önemli baskı olan kataloglarda her adım dikkate alınmalıdır. Tasarımlar yapılırken, müşteri ile birlikte yapılabilir. Katalog baskılarında ilk olarak görsel malzeme yani dialar oluşturulur. Yüksek çözünürlükte olan dialar ile basım çok daha kaliteli olacağından, gerekirse yeni fotoğraf çekimi yapılmalıdır.

Resimler ve görsel malzemeler toparlandıktan sonra, metinler ve kolajlar grafik tasarımcı tarafından göze hitap edecek ve dikkat çekici şekilde hazırlanır. Çeşitli grafik programları ile oluşturulan tasarımlar bir prova alınarak müşteriye onaylatılır. Böylece yapılan hata varsa veya müşterinin farklı istekleri varsa düzenleme yapılır. Düzenleme sonrası, katalog ebatları ortaya çıkar. Katalog ebatları standart ölçü dışında olursa kağıttan çok fire verilebileceğinden maliyetler artacaktır. Genel olarak 4, 8,12, 16 sayfalık ve standart kağıt ölçüsünde olan kataloglar en fazla kullanılan standart kataloglardır. Bu değerlerin üstünde kataloglar basılır fakat maliyetleri bunlara göre çok daha yüksek olmaktadır.

Katalog baskısında kullanılan kağıtlar, 90-200 gr. arası kağıtlardır. Genelde kapaklarda daha kalın kağıt seçimi yapılabilmektedir. Kapaklarda daha kalın kağıdın kulanılması görsel açıdan daha kaliteli bir hava yaratmaktadır bu nedenle 300 gr. kadar kalınlıkta kapak kağıdı kullanılabilir. Kapak üzerine uygulanılması istenilen lak, gofre veya selefon uygulamalarına karar verilir. Kataloglarda gofre yani kabartma harfler veya selefon dediğimiz kaplama, lak gibi parlaklık veren uygulamalar görsellik kalitesini yükseltir. Yapıştırma, tutkal, spiral gibi katalog ciltlemesine karar verilince katalog baskıya girer.

Özetle, katalog baskısı tecrübe, kaliteli baskı makinesi ve iyi grafik tasarım istemektedir. Çalışılacak olan basım tesisinin tecrübesi sizi yönlendirecektir. İstanbul ofset olarak biz senelerin verdiği tecrübe ile üstün basım tekniğimizi sizin için harmanladık. Son teknolojiyi kullandığımız ofset baskı tekniğimiz ile katalog baskısında uygun fiyat ve kaliteyi beraberinde taşımaktayız. Katalog baskısı için ajans ve müşteri fiyatlarımızı ve kalitemizi mutlaka görünüz.

AFİŞ TASARIM VE BASIMI

Bir afiş reklamı için en önemli ölçüt fark edilebilmesidir. Bu yüzden de afiş tasarımları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şöyledir. Afiş reklamı okunabilir olmalıdır : Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir. Afişte kullanılan yazının karakteri ve afişe oranla boyutu yaklaşık 1,5 – 2 metre mesafeden okunabilmelidir.
 
2-Afişin reklamının anlaşılabilir olması : Afişte akıcı, anlaşılır ve düzgün cümleler kurulmalıdır. Afiş ilk görüldüğünde insanlar tarafından algılanması yaklaşık 2 – 3 saniye kadar sürecektir. Afişte yer alacak başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında hedef kitleye ulaştırılmak istenen mesajdaki önem sırasına göre, yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurulmalıdır. İletilmek istenen mesajı doğrudan aktaracak görsel bir sistem oluşturulmalıdır. Afiş uygulamaları için, verilmek istenen mesajın 3, 4 ya da 5 sözcük ile oluşan başlık ve sloganlarla daha çabuk iletildiğinin, sözel mesajların on sözcüğü geçtiğinde okuma zorluğu başladığının unutulmaması gerekir.
 
3- Düzen : Afişte detaylar, kısa süreli bir bakışta bile anlaşılacak kadar düzenli olmalıdır. Bu sebeple tasarımın temeli olan düşüncenin fotoğraf, illüstrasyon ve ya tipografi ile mi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı araştırılmalı; esprili, dramatik ya da düşsel imajlardan hangisinin anlatımı daha güçlendirdiği belirlenmelidir. Böylelikle etki artırılmış olur. 4- Hedef kitleye bu kadar kısa bir sürede ulaşmak için en önemli detay etkili bir slogan ve ya grafik olacaktır. Afiş reklamındaki görüntü sayısı yaklaşık üçü geçmemeli, hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdır. Afiş üzerinde mümkün olduğunca büyük ölçekli fotoğraf veya illüstrasyon kullanılmalıdır.