Arama:
BROŞÜR TASARIMI VE BASIMI
BROŞÜR TASARIMI VE BASIMI

Broşür bir firmanın veya fikrin görsel olarak kağıda dökülmüş haline denilmektedir. Özellikle kampanya ürünlerin tanıtılması amacı ile hazırlanan broşür ilgili ürünün veya hizmetin en iyi şekilde öz olarak yayılmasına olanak sağlamaktadır. Broşür basımı ise matbaa firmaları tarafınca yapılmaktadır.

Broşür ve el ilanları müşteriyi bilgilendirmek, ürün veya hizmeti anlatmak, müşteriyi davet etmede kullanılan ürünlerdir. Sayfa sayısı az olarak basılırlar. El ilanları tek sayfa broşürler ise 2 sayfa kadar basılırlar. Gazete içlerinde bölgesel dağıtım yapılması ve marketler nedeni ile el ilanları ve broşürlere olan ilgi artmıştır. Broşür baskılarında bazen müşteriler klas tasarımlar yaptırmak ister. Genelde 2 renk ofset makinasında 1. hamur kağıda baskı yapılırken, klas tasarımlarda kuşe kağıda ve 4 renk ofset makinasında baskı istenebilir. Böylece ortaya şık ve kaliteli broşürler çıkmaktadır.

Broşürlerde, A4 boyutunda kağıt kullanılır. Fakat, müşteri isteğine göre farklı ebatlarda da kağıt kullanılmaktadır. Özel uygulama ve katlama şekilleri yapılabilmektedir. Son yıllarda özellikle bir ürün ya da hizmet anlatılıyorsa broşürlerde çok fazla resim kullanılmaktadır. Bu durumda, grafik tasarımda bu dialar kağıt üstüne dikkat çekici şekilde yerleşir. Hatta resimler üzerinde kısmı lak uygulaması yapılabilir.

Tek sayfa basılan broşürlerde arka tarafa baskı istenilirse kuşe kağıtlar kullanılır. Tek yaprak baskılarında tokluk olsun diye kalın gramajlı kağıtlarda baskıya girebilir. Fakat, ince kuşe kağıt kullanılan ve 4 renk ofset baskıya giren broşürler kaliteli ve klas bir hava yaratır. Sayfa sayısı az ve baskı adeti yüksek olduğundan broşür baskıları çok ekonomiktir. Broşür baskısının kaliteli olması için çalıştığınız matbaanın grafik tasarım yapması ve içine yerleşecek olan metnin ya da resimlerin net olması çok önemlidir. Ofset tekniği ile 4 renk baskı yapılması işin kalitesini arttıracaktır.

El ilanlarında genelde tek sayfa kullanılır. El ilanının amacı yenilikleri duyurmak ya da bir ürün hakkında bilgi vermektir. Bu nedenle, tek sayfa ve 2 renk baskı yapılabilir. El ilanlarında ne kadar yüksek adet baskıya girerse o oranda fiyatlar daha ekonomik olmaktadır. A4 boyutunda veya A4 kağıdının yarısı kadar baskı yapılabilir. Hatta istenilen daha küçük veya büyük ebatlar kullanılabilir.

AFİŞ TASARIM VE BASIMI

Bir afiş reklamı için en önemli ölçüt fark edilebilmesidir. Bu yüzden de afiş tasarımları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şöyledir. Afiş reklamı okunabilir olmalıdır : Süslü ve dekoratif yazılar yerine okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir. Afişte kullanılan yazının karakteri ve afişe oranla boyutu yaklaşık 1,5 – 2 metre mesafeden okunabilmelidir.
 
2-Afişin reklamının anlaşılabilir olması : Afişte akıcı, anlaşılır ve düzgün cümleler kurulmalıdır. Afiş ilk görüldüğünde insanlar tarafından algılanması yaklaşık 2 – 3 saniye kadar sürecektir. Afişte yer alacak başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında hedef kitleye ulaştırılmak istenen mesajdaki önem sırasına göre, yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurulmalıdır. İletilmek istenen mesajı doğrudan aktaracak görsel bir sistem oluşturulmalıdır. Afiş uygulamaları için, verilmek istenen mesajın 3, 4 ya da 5 sözcük ile oluşan başlık ve sloganlarla daha çabuk iletildiğinin, sözel mesajların on sözcüğü geçtiğinde okuma zorluğu başladığının unutulmaması gerekir.
 
3- Düzen : Afişte detaylar, kısa süreli bir bakışta bile anlaşılacak kadar düzenli olmalıdır. Bu sebeple tasarımın temeli olan düşüncenin fotoğraf, illüstrasyon ve ya tipografi ile mi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı araştırılmalı; esprili, dramatik ya da düşsel imajlardan hangisinin anlatımı daha güçlendirdiği belirlenmelidir. Böylelikle etki artırılmış olur. 4- Hedef kitleye bu kadar kısa bir sürede ulaşmak için en önemli detay etkili bir slogan ve ya grafik olacaktır. Afiş reklamındaki görüntü sayısı yaklaşık üçü geçmemeli, hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdır. Afiş üzerinde mümkün olduğunca büyük ölçekli fotoğraf veya illüstrasyon kullanılmalıdır.

DAVETİYE TASARIMI

Davetiye seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Akabe form olarak özel baskı makinelerimiz ile istediğiniz boyut ve renkte tasarlanacak Davetiye siparişlerinizi istedikleriniz doğrultusunda değerlendirip en kısa zamanda sizlere teslim ediyoruz.
 
Konferans, düğün, sünnet, gezi, nişan, açılış ve seminer tarzı etkinliklere katılmasını istediğiniz kişilere yapmış olduğunuz etkinliğe duyurma ve davet etmek amacıyla kısa yazılar ile yazılan ve kâğıttan yapılan bir araçtır. Ayriyeten davetiye özel günlerin anlamı eş, dost, akraba ve arkadaşlarımız paylaşmamızı sağlayan ve güzel bir anı olarak kalabilmektedir. Kişiye özel günler için hazırlanmış olan davetiyeler genelde uzun yıllar özen içinde saklanmaktadır. Yıllar sonra çocuklarınıza, dostlarınıza ve arkadaşlarınıza gösterebileceğiniz bir anı olma özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı da özenle seçilmeli içine yazılacak olan yazınında anlam ifade etmesi gerekir.
 
Davetiye Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilir?
 
İnsanlar özellikle düğün davetiyesi konusunda zorlanır. Ama davetiye seçimi düşünüldüğü kadar zor değildir. Önemli olan her iki tarafından beğenebileceği, tamamen içe sinen ve baktıkça o günleri hatırlayabileceği bir davetiye olma özelliği taşımasıdır. Davetiye seçiminde önemli olan noktalardan bir tanesi Osmanlı geleneği ve kültürü konseptli bir düğün olacak ise Osmanlı desen ve motifli davetiyeler, kır düğünü yapılacak ise böcekli, çiçekli, pastel renkli, esprili, animasyonlu davetiyeler, kış ayında yapılacak olan bir düğün ise mevsimi yaşatacak detaylarla süslü koyu renkli davetiyeler, salonda yapılacak bir düğün ise gelinlik ve damatlıkla uygun, salonda yapılacak olan süsleme ile uygun, salonun konsept rengine uygun davetiyeler seçilebilir.
 
Davetiyelerin önemli diğer bir ayrıntısı ise iç kısmına yazacağımız olan metindir. İçe yazılacak olan metin hadis veya ayetlerden, şiirlerden, belli başlı metinlerden, eşler için önemli olan sözlerden, şarkı sözlerinden veya bir klasik olan düğünümüzde sizleri aramızda görmekten sözünden oluşabilir. Davetiye seçimi yapıldıktan sonra koyulacak olan zarfın seçimi de önemlidir. Düz beyaz zarflar yerine günümüzde daha detaylı, süslü ve anlamlı zarflar bulunmaktadır. Bunlardan seçim yapılabilir.
 
Davetiye ile alakalı olan kararlar verildikten ve davetiye basımı bittikten sonra düğün tarihine 2 ila 3 hafta varken dağıtım yapılması gereklidir. Dağıtım sırasında düğün davetiyelerin üzerine kişi özgü isim- soy ad yazılması gerekir. Bu davetiyelerin önceden dağıtılmasının sebebi ise hayatlarında olabilecek olan diğer organizasyonlara ve sizlerin düğününe göre kendileri ayarlamasıdır.